Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ ma odżywianie się na nasze samopoczucie i zdrowie. Nasze zdolności umysłowe, sprawność i zdolność koncentracji mają bezpośredni związek z dostarczanymi do organizmu witaminami i składnikami mineralnymi. Właściwa dieta może podnieść sprawność naszego mózgu. Jakie jedzenie jest dla niego dobre?

Sednem dobrego funkcjonowania mózgu i organizmu jest praca neuroprzekaźników. Odgrywają one kluczową rolę w procesach zapamiętywania i przypominania, przesyłają sygnały między neuronami, czyli komórkami nerwowymi. Są to impulsy niezbędne do myślenia i przyswajania wiedzy. Mózg człowieka nie odpoczywa, potrzebuje bardzo dużo energii do przetwarzania, przesyłania i odbierania niezwykłych ilości informacji. Żywi się glukozą i tlenem, a zużywa aż 1/5 energii dostarczanej organizmowi! Dobre ich działanie wymaga dostarczanie organizmowi węglowodanów złożonych, których źródłem jest glukoza, która błyskawicznie przenika do krwi.

Węglowodany proste są problemem dla trzustki i często odkładane są w organizmie w postaci tłuszczu. Inaczej jest z węglowodanami złożonymi.

Ich trawienie nie jest błyskawiczne, cukier jest uwalniany do krwi stopniowo, organizm może stymulować przyswajanie go i dobrze go spożytkować.

Gdzie znajdziemy węglowodany złożone?

Pełne ich są ziarna zbóż, mąki pełnoziarniste, nasiona, kasze, soczewica.

Oprócz węglowodanów złożonych drzemią w nich też duże dawki witamin i minerałów.

Chcąc wspomóc pracę swojego mózgu, warto zadbać też o żelazo. Ten ukryty w orzechach, owocach pestkowych, rodzynkach, warzywach liściastych składnik jest nośnikiem tlenu. Pomaga w nauce i w szybkim kojarzeniu faktów.

Również cynk jest istotny w diecie dobrej dla mózgu. Znajdziemy go w dużej ilości w pestkach dyni.

Żeby wzmocnić działanie składników warto nabrać też zdrowe nawyki – niech śniadaniu towarzyszy kromka ciemnego pieczywa, posiłki będą spożywane regularnie, w każdym posiłku niech znajdzie się owoc lub warzywo.

Warto też pić dużo wody, zażywać dużo ruchu, oddychać świeżym powietrzem i dać swojemu organizmowi odpocząć – nic nie działa jak sen!

0