OWOCE CYTRUSOWE – naprawdę fajne jagody!

Tak, czytasz to poprawnie! W ściśle botanicznym sensie owoce cytrusowe są w rzeczywistości jagodami – w gruncie rzeczy, są one klasyfikowane jako jagody endokarpowe. Istnieją setki odmian owoców cytrusowych, wszystkie o różnych kształtach, kolorach i smakach. (1)

Na szczycie listy znajduje się prawdopodobnie cytryna, która kwitnie w wilgotnym, gorącym klimacie. Czy wiesz, że drzewo ma jednocześnie owoce i kwiaty? Właśnie dlatego cytryny można zbierać przez cały rok, chociaż główny sezon przypada na jesień i zimę. (1)

Bardzo bliskim krewnym cytryny jest limonka, która ma lekko cierpki i bardziej pikantny smak. Jedną wielką zaletą jest to, że limonki nie mają pestek. (2)

Niech to będzie organiczne!

Skorzystaj z naszej porady: zawsze lepiej kupować organiczne owoce cytrusowe, zwłaszcza jeśli zamierzasz używać skórki. Skórę konwencjonalnie uprawianych owoców cytrusowych traktuje się środkami konserwującymi lub pestycydami. Aby uniknąć nieprzyjemności, przed użyciem zawsze umyj owoce cytrusowe w gorącej wodzie, a następnie przetrzyj je na sucho. (3)

Co jeszcze zawierają?

Owoce cytrusowe są popularne ze względu na wysoką zawartość witaminy C. (4) Zawierają również wtórne substancje roślinne, takie jak flawonoidy. (6) Dlatego często są używane w miesiącach zimowych, aby odeprzeć przeziębienia i połączyć, np. z gorącą cytryną i miodem. Świetnie smakują również latem na deserach lub orzeźwiających zimnych napojach. (5)

Ale co najważniejsze – nawet jeśli sami to mówimy – dodają pyszności do naszej RAWBITE Lime, gdzie skoncentrowany sok z limonki i olej cytrynowy tworzą eksplozję smaku i natychmiastowe wzmocnienie nastroju!

Ciesz się każdym kęsem.

Bibliografia:

(0) https://www.rawbite.com/eu/stories/citrus-fruits-berry-nice-indeed
(1) http://www.bzfe.de/inhalt/zitrusfruechte-erzeugung-28227.html
(2) http://www.bzfe.de/inhalt/zitrusfruechte-einkauf-und-kennzeichnung-28229.html
(3) http://www.bzfe.de/inhalt/pressemeldung-7906.html
(4) https://frida.fooddata.dk/
(5) http://www.bzfe.de/inhalt/zitrusfruechte-zubereitung-und-lagerung-28228.html
(6) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32006R1924&from=en

0